CENTRAL BLOG | Sapanca

Unutulmaz Bir Hafta Sonu Kaçamağı: Sapanca

 

Kış geldi diye canınız evden çıkmak istemiyorsa, bu yazıyı okuduktan sonra fikrinizi değiştirebilirsiniz! Kışın bir başka güzel olan Sapanca’ya yapacağınız günübirlik bir kaçamakla kış aylarının üzerinizde bıraktığı yorucu etkiyi silip götürecek! Sakarya ile Kocaeli arasında doğal sınır olan Sapanca Gölü’nün manzarası ve insanı kendine hayran bırakan doğasına kendinizi kaptırmadan edemeyeceksiniz.

...

Adapazarı’na 12, İzmit’e 32 kilometre uzaklıkta bulunan Sapanca Gölü’ne varış İstanbul’dan araba ile 1 saat 45 dakika kadar sürüyor. Haydi, bir hafta sonu erken kalkın, çantanızı hazırlayın ve atlayın arabaya! Kırkpınar Çerkez Mahallesi’nde Çerkez kahvaltısı

...
...

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Sapanca’nın ünlü Merkez mahallesinde bolca bulabileceğiniz Çerkez kahvaltısı sunan restoranlarda kahvaltınızı yaparak gün boyu size gereken enerjiyi depolayabilirsiniz.

...

Maşukiye

Sapanca Gölü’nün Güneybatı kıyısında bulunan Maşukiye, muhteşem bitki örtüsü, içinden geçen dereleri, şelaleleri ve rengârenk evleri ile sizi kendine âşık edecek! Aygır Deresi kenarında yürüyüş yapabilir, dereden avlanan alabalıkları kiremitte pişiren restoranlarda muhteşem bir ziyafet çekebilirsiniz. Balığınızın yanına kiremitte peynir ve yine kiremitte pişen kaşarlı mantar söylemeyi unutmayın!

Kartepe Kayak Merkezi

Sapanca’ya kış aylarında uğramışken Kartepe’yi görmeden olmaz! Maşukiye’nin yukarı tarafında bulunan Kartepe’de kayak yapabilir, muhteşem Sapanca manzarası eşliğinde yürüyüş ve tırmanış aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz.

...

Justinianus Köprüsü’nde yürüyüş

Sapanca’ya yalnızca 20 dakika uzaklıkta bulunan köprü, Sakarya’nın Serdivan ilçesine bağlı Beşköprü mevkiinde bulunuyor. Sakarya Nehri’nin kollarından Çark Deresi üzerinden geçen bu tarihi taş köprü 430 metre uzunluğunda ve 12 kemerden oluşuyor. 558-562 yılları arasında Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından inşa ettirilen köprü, uzun yıllar boyunca zamanın İstanbul’unu diğer Anadolu illerine bağlama görevi gördü. Şimdi ise Sapanca’ya gelmişken görülmesi gereken tarihi bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer Makaleler

Kartpostallar Kadar Güzel: Kapadokya

Nevşehir

KARTPOSTALLAR KADAR GÜZEL: KAPADOKYA Yazın ayrı kışın ayrı güzel olan Kapadokya tam da “Yurt dışına gitme...

Devamını Oku